top of page

Hot Dogs

I know... It's junk food. BUT. When you bake your own buns and also make some caramelised onions, it can easily become more interesting!


Time is the key to success

If you want to prepare an amazing hot dog, you mustn't hurry. It's important to let the buns rise properly to get the best result. It's also important when you want to make homemade fries because you need to fry them twice, but that is another chapter...

Vegetarian version?

It is possible but you have to be creative. For example you can bake some carrots instead of sausages.

Can I freeze the buns?

Well.. You have 2 options. you can freeze them before baking but I prefer freezing them in a plastic bag when they are ready to eat. When you will eat then, you'll just put them out of the freezer and cover them with a towel.Recipe:


 

Serves: 6

Time: 2 hours 30 minutes

 

6 sausages

ketchup

mustard

pickles


For the buns:

4 cups / 480g all-purpose flour

7g active dry yeast

1/4 cup / 50g sugar

2 teaspoons salt

1/2 cup / 125ml warm water

1/2 cup / 125ml warm milk

1 egg

1/4 cup / 60g butter

1 egg for the egg wash


For the caramelised onions:

5 red onions

4 tablespoons sugar

3/4 cup / 80ml red wine

3 tablespoons balsamico vinegar

1 teaspoon salt


For the cheese sauce:

1 tablespoon salt

1 teaspoon all-purpose flour

1/2 teaspoon salt

1/2 cup / 125ml milk

1/2 cup / 125ml cream

3/4 cup / 175g chedar cheese

 

step 1

Put the flour, yeast, sugar and salt into a mixing bowl. In another bowl whisk together the water, milk, and egg. Then mix your dry ingredients with the water-milk-egg mixture and start kneading.

step 2

Knead about 10 minutes until it’s smooth. Then cut the butter into small cubes and add them into your dough. One at the time. When the dough is smooth and elastic, turn off your mixer. Grease the bowl with some butter and let your dough rise for 1 hour.

step 3

Preheat the oven to 180°C / 350°F.

step 4

Cut the dough into 6 pieces and roll it out into a rectangle. Tightly roll up the dough to form a cylinder and put it in a tray greased with butter. Let your buns rise for 50 minutes, brush them with your egg wash and bake them in the preheated oven for 20 minutes until they are golden brown on top.

step 5

Halve each onion from root to stem, then remove the skins. Thinly slice each half from root to stem. In a pan heat a tablespoon of olive oil and add the onions. Cook them for 8-10 minutes and add the sugar. When it’s starting to caramelize, pour everything with wine and vinegar and cook for 5 minutes until it’s sticky.

step 6

In a saucepan heat a tablespoon of butter. Stir in the flour and salt and continue string for 2 minutes. Pour it with milk and cook for 5 minutes, add the cream and cook for 2 more minutes. In the end add grated cheese and stir until smooth.

step 7

Fill the buns with sausages, ketchup, mustad and caramelised onions. Serve with fries, chedar sauce and pickles. 

Porce: 6

Čas: 2 hodiny 30 minut

 

6 párků

kečup

hořčice

nakládané okurky

Na housky:

4 hrnky / 480g hladké mouky

7g sušeného droždí

1/4 hrnku / 50g cukru

2 lžičky soli

1/2 hrnku / 125ml teplé vody

1/2 hrnku / 125ml teplého mléka

1 vejce

1/4 hrnku / 60g másla

1 vejce na potření


Na karamelizovanou cibuli:

6 červených cibulí

4 lžíce cukru

3/4 hrnku / 175ml červeného vína

3 lžíce balsamica

1 lžička soli


Na sýrovou omáčku:

1 lžíce másla

1 lžička hladké mouky

1/2 lžičky soli

1 hrnek / 250ml mléka

3/4 hrnku / 175g chedaru

 

krok 1

Mouku, droždí, cukr a sůl dejte do mísy od robota. v jiné míse prošlehejte vodu, mléko a vejce. Potom přilijte vaječnou směs do mísy od robota a začněte hníst.

krok 2

Hněťe těsto 10 minut, dokud nebude hladké. Máslo nakrájejte na kostky a postupně ho přidejte do těsta. Až bude těsto hladké a pružné, tak vypněte robot, vymažte mísu máslem a nechte těsto hodinu kynout.

krok 3

Předehřejte troubu na 180°C / 350°F.

krok 4

Rozdělte těsto na 6 částí a rovlájete je na čtverce. Potom je zarulujte a dejte je na plech vymazaný máslem. Nechte je kynout 30 minut, potřete vejcem a pečte 30 minut, dokud nebudou zlaté až hnědé na povchu.

krok 5

Cibule rozkrojte napůl, oloupejte je a nakrájejte na proužky směrem od stonku ke kořeni. V pánvi rozpalte lžíci olivového oleje. Přidejte cibule a opékejte je 8-10 minut, přidejte cukr, sůl a opékejte, dokud nezačne karamelizovat. Potom vše zalijte vínem a octem a vařte, dokud vše nezhoustne.

krok 6

V rendlíku rozpalte máslo a přidejte mouku a sůl. Míchejte 2 minuty, přilijte mléko a vše vařte 5 minut. Potom přilijte smetanu, vařte ještě 2 minuty a nakonec přidejte nastrouhaný sýr. Míchejte, dokud se úplně nerozpustí a nevznikne hladká omáčka.

krok 7

Housky naplňte párky, kečupem, hořcicí a karamelizovanou cibulí. Podávejte s hranolkami, sýrovou omáčkou a okurkami.

54 views

Recent Posts

See All
bottom of page