top of page

Quick Pan Fried Noodles

ENGLISH:


How long should I cook the noodles

Cook the noodles for about 2 minutes, when they are soft but not completely cooked, because you will fry them after you cook them, which means they would be too soft if you overcook them in the beginning.


Marinate the chicken

Before you cook the chicken, let it marinate for at least 5 minutes, which will help the chicken to become tender and juicy.


Keep the vegetables almost raw

We want the vegetables to be crunchy, so we can’t cook them for too long. Only a minute is enough.Recipe:

 

Serves 4

25 minutes

 

200 g noodles

1 chicken breast

1/2 tablespoon soy sauce

1/2 tablespoon rice wine

1 tablespoon cornstarch

2 eggs

1 large sliced onion

1 sliced red bell pepper

1 sliced carrot

100 g sliced cabbage

4 tablespoons soy sauce

2 tablespoons rice wine

1 lime

2 tablespoons chopped coriander

250 g mungo sprouts

sesame seeds and fried onions to finish

 

Step 1

Fill a large pot with water, add 1 tablespoon of salt and bring it to boil. Cook the noodles for about 2 minutes until they become soft, but not cooked completely. Then place then into a strainer and pour with cold water.


Step 2

Cut the chicken into stripes, place them into a small bowl and mix them with soy sauce and rice wine. Let it sit for about 5 minutes.


Step 3

Heat a large deep pan, add about a tablespoon of oil and fry the eggs for about 2 minutes until they are completely cooked. Mix and remove them from the pan.


Step 4 add more oil into the pan and fry the chicken for 3 minutes until golden-brown. Then remove it from the pan and add the vegetables. Fry them for about 1 minute so they stay crunchy and remove them from the pan.


Step 5

Add one one tablespoon of oil into the pan and fry the noodles for 4-5 mintes until they start to change colour and become completely soft. Put the egg, chicken and vegetables back to the pan, pour everything with soy sauce and rice wine and fry for 1 more minute.


Step 6

Turn the heat off, remove the pan from the stove and add juice from 1 lime, coriander and mungo sprouts. Mix and serve immediately with sesame seeds and fried onions.CZECH:

Jak dlouho nudle vařit

Nudle vařte zhruba jen 2 minuty, aby trochu změkly, ale zároveň nebyly úplně uvařené, protože je budete ještě smažit, což znamená, že kdybyste je na začátku převařili, tak by nakonec byly moc měkké a skoro by se rozpadaly.


Nechte kuře odpočinout v marinádě

Než budete kuře opékat, tak ho nechte alepsoň 5 minut odpočinout v marinádě ze sojové omáčky, rýžového vína a škrobu, která kuřeti pomůže, aby bylo křehké a šťavnaté.


Zeleninu nechte skoro syrovou

V tomto receptu chceme, aby zelenina zůstala křupavá, takže není potřeba ji příliš dlouho opékat. Minuta na rozpálené pánvi je víc než dost.

 

4 porce

25 minut

 

200 g nudlí

1 kuřecí prso

1/2 lžíce sojové omáčky

1/2 lžíce rýžového vína

1 lžíce kukuřičného škrobu

2 vejce

1 velká cibule nakrájená na proužky

1 červená paprika nakrájená na proužky

1 mrkev nakrájená na proužky

100 g zelí nakrájeného na proužky

4 lžíce sojové omáčky

2 lžíce rýžového vína

1 limetka

2 lžíce nasekaného koriandru

250 g mungo klíčků

sesam a smažená cibule na dokončení

 

Krok 1

Naplňte velký hrnec vodou, přidejte lžíci soli a přiveďte k varu. Vařte nudle 2 minuty, až trochu změknou, ale stále nebudou úplně uvařené. Potom je slijte a přelijte studenou vodou.


Krok 2 kuře nakrájejte na proužky a v misce ho promíchejte se sojovou omáčkou, rýžovým vínem a škrobem. Nechte ho odpočívat 5 minut.


Krok 3

Rozpalte velkou hlubokou pánev a přidejte 1 lžíci oleje. Opečte vejce, promíchejte a vyndejte je z pánve.


Krok 4

Přidejte trochu oleje a opékejte kuře 3 minuty dozlatova. Také ho potom vyndejte z pánve a přidejte zeleninu. Tu opékejte zhruba jen 1 minutu, aby zůstala křupavá a vyndejte ji z pánve.


Krok 5

Do pánve přiljte ještě lžíci oleje a opražte nudle po dobu 4 až 5 minut až začnou trochu měnit barvu dozlatova a úplně změknou. Potom vraťte do pánve vejce, kuře a zeleninu, vše zalijte sojovou omáčkou a rýžovým vínem a ještě minutu opékejte.


Krok 6 vypněte plament, stáhněte pánev z plotny a přidejte šťávu z limety, koriandr a mungo klíčky. Ihned podávejte posypané sesamem a smaženou cibulí.

79 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page