top of page

Chicken Tikka Masala

Do you love Indian cuisine? Either do I, but is it possible for you to taste just one sauce, when you eat it? Maybe Butter Chicken, but I every time I eat some Indian dish, I have to combine it another one. Do you like it this way too? If yes, try my Tikka Masala and Korma recipe!


 

Serves: 6

Time: 45 minutes

 

400g chicken breasts

2 teaspoons turmeric

2 teaspoons paprika

1 tablespoon cayenne pepper

1 tablespoon ground cumin

2 tablespoons garam masala

4 tablespoons of white yoghurt

2 teaspoons salt

1 onion

1 clove garlic

about 1cm thick piece of ginger

1 tablespoon tomato paste

1 cup / 250ml water

400g crushed tomatoes

1 tablespoon sugar

100ml cream

 

step 1

Cut the chicken into big cubes, each around 4–5cm and put them into a big bowl. Add the turmeric, paprika, cayenne pepper, cumin, garam masala, salt and yoghurt. Mix everything and let it chill for about 15–20 minutes.

step 2

Chop the onion, garlic and ginger finely and start to fry everything with 3 tablespoons olive oil. Fry one minute and then add tomato paste. Continue frying and add the meat. Fry about a minute and once the meat is brown, add water, tomatoes and sugar.

step 3

Bring your sauce to boil and let it simmer for 20 minutes. Then add cream and let it simmer for 10 more minutes, until the meat is completely cooked.

step 4

Serve with basmati rice, Naan Bread, fresh coriander, lime and a little of cream. 

Porce: 6

Čas: 45 minut

 

2 lžičky kurkumy

2 lžičky sladké papriky

1 lžička kayenského pepře

1 lžička drceného kmínu

3 lžičky koření garam masala

2 lžíce bílého jogurtu

2 lžičky soli

1 cibule

1 stroužek česneku

zhruba 1cm tlustý kousek zázvoru

1 lžička rajčatového protlaku

200ml vody

400g drcených rajčat

1 lžíce cukru

100ml smetany

 

krok 1

Kuře nakrájejte na kostky o rozměrech 3 – 4 cm a dejte je do mísy. Přidejte kurkumu, papriku, kayenský pepř, kmín, garam masalu, sůl a jogurt. Vše promíchejte a nechejte maso 15 – 20 minut odležet.

krok 2

Cibuli, česnek a zázvor nasekejte najemno a začněte vše opékat v pánvi na 3 lžících oleje. Opékejte minutu a přidejte rajčatový protlak. Vše chvíli opékejte, a potom přidejte maso. Vše společně promíchejte a nechejte maso, aby se trochu zatáhlo. (Je důležité mít opravdu pořádně rozpálenou pánev, jinak se maso nezačne zatahovat…) Není potřeba mít maso opečené do zlatova, takže jakmile uvidíte bílý povrch, tak můžete přidat vodu, drcená rajčata a cukr.

krok 3

Přiveďte omáčku k varu a vařte 20 minut. Potom přilijte smetanu a vařte dalších 10 minut, dokud omáčka trochu nezhoustne a maso nebude uvařené.

krok 4

Podávejte s rýží basmati, indickým chlebem Naan, čerstvým koriandrem a přelité trochou smetany.
120 views

Recent Posts

See All
bottom of page