top of page

Chocolate Babka

What is the best thing you can do with a piece of dough and chocolate? Mix it! This loaf of soft and sweet dessert is going to make you the happiest human in the world. You can also fill it with coconut or pumpkin, when you're celebrating Halloween, but the way I love is the chocolate one!Yield: 1 loaf

Time: 3 hours

 

50g plain flour

150ml milk

100ml water

500g plain flour

7g active dry yeast

100g granulated sugar

100ml milk

1 egg

50g melted butter

100g softened butter

50g granulated sugar

50g light muscovado sugar

2 tablespoons cocoa powder

150 g dark chocolate

 

step 1

In a sauce pan mix flour, milk and sugar. Then put the heat on and cook until smooth and thick - about 2 minutes. Then let it cool and start making dough.

step 2

In a mixer with a dough hook mix flour, yeast and sugar. In a bowl whisk together milk, egg and butter and mix it with the flour mixture. Also, add the cooled flour mixture and start kneading at lowest speed for 3 minutes. After it’s combined icrease the speed and make a smooth elastic dough whitch is not sticky. It’ll take 10 more minutes. When ready form the dough into a ball and put it into a bowl dusted with some flour. Cover the bowl with a towel and let it rise for 40 to 50 minutes.

step 3

In a bowl mix butter with sugar and cocoa powder until smooth.

step 4

Roll the dough into a thin rectangle wide as pan. Spread it with the filling and sprinkle with chocolate. Roll it into a coil and cut it lenghtwise. Hold the ends of both parts and twist them in opposite direction to form your babka. Put the finished babka into a buttered pan and let it rise for 30 minutes.

step 5

Preheat the oven to 180°C/350°F.

step 6

Bake babka for 50 to 60 minutes. (If it starting to burn, cover with aluminum foil.)Porce: 1 bochník

Čas: 3 hodiny

 

50g hladké mouky

150ml mléka

100ml vody

500g hladké mouky

7g sušeného droždí

100g cukru

100ml mléka

1 vejce

50g másla (rozpištěného)

100g změklého másla

50g cukru krupice

50g cukru light muscovado

2 lžíce kakaa

150g čokolády

 

krok 1

V kastrůlku smíchejte 50g mouky s mlékem a vodou. Začněte vše zahřívat a za stálého míchání vařte zhruba 2 minuty, dokud nevznikne hustá kaše. Hotovou kaši potom nechte vychladnout.

krok 2

V robotu smíchejte mouku, droždí a cukr. V míse pak prošlehejte mléko s vejcem a máslem a hotovou směs přilijte k mouce. Nakonec přidejde kaši a zapněte robot na nejnižší rychlost. Až se vše spojí asi po 3 minutách, tak zvyšte rychlost a počkejte 10 minut. Hotové těsto přikryjte a nechte ho 40 až 50 minut kynout na teplém místě.

krok 3

Máslo promíchejte s cukrem a kakaem. Čokoládu nakrájejte na co nejmenší kousky.

krok 4

Těsto rozválejte na tenký obdélník široký jako forma. Potom ho potřete máslovo kakaovou směsí a posypejte čokoládou. Pak těsto zarulujte a podélně rozkrojte. Vzniknou tak 2 kusy, které zamotáte do sebe.

krok 5

Rozpalte troubu na 180°C.

krok 6

Formu vymažte máslem a dejte do ní připravenou babku. Před pečením ji ještě nechte 30 minut nakynout a pak ji pečte 50 až 60 minut. (Pokud by se zvrchu začala pálit, tak ji v průběhu pečení přikryjte alobalem.)


84 views

Recent Posts

See All

Mazanec

bottom of page